Ekoznačení

Ekoznačení (angl. ecolabelling) je označování výrobků a služeb, které mají snížený dopad na životní prostředí po celou dobu jejich životního cyklu. Počínaje kvalitními vstupními surovinami, přes výrobu, při níž jsou splněny přísné požadavky na emise do vody a ovzduší, minimalizace použití nebezpečných látek a zároveň zachování účinnosti při jejich používání, až po jejich snadné odstranění (či recyklaci).

Ekoznačka je dobrovolným nástrojem, který firmám pomáhá jasně odlišit jejich výrobky od konkurence a spotřebiteli umožňuje snadný výběr produktu šetrnějšího k životnímu prostředí.

CENIA je jedinou organizací v České republice, která zprostředkovává udělování ekoznaček Ekologicky šetrný výrobek/služba a EU Ecolabel na českém trhu.

CENIA přijímá a hodnotí žádosti o ekoznačku, kontroluje dodržování podmínek jejího užívání a administruje všechny související procesy.

 K těm patří především zveřejňování a aktualizace seznamu označených výrobků a služeb, vývoj a revize environmentálních kritérií pro nové a stávající produktové skupiny, podpora zájmů držitelů ekoznačky a spolupráce s Ministerstvem životního prostředí na rozvoji programu.

Více informací se dozvíte na webových stránkách ekoznačení.